(216) 456 43 24(pbx)  (0216) 456 43 24 info@kub.org.tr
    Ana Sayfa   Galeri   Yayınlar
               
  KÜB VE KGS İŞ BİRLİĞİ İLE BETON KATKILARINDA ÜRÜN DENETİMİ  
 

 

Katkı Üreticileri Birliği (KÜB) ve KGS (Kalite Güvence Sistemiİktisadi İşletmesi) arasında ilki 2013 yılında imzalanan ve 2017 yılında revize edilen bir protokol ile beton üretiminde kullanılan kimyasal katkılar için habersiz ürün denetimleri yapılmaya başlandı. Beton katkılarında, CE işaretlemesi ile üretim tesisi denetimi yapılmakta ancak ürünler üzerinde doğrudan bir denetim yapılamamaktaydı. Yürürlüğe alınan bu işbirliği protokolü ile ilave habersiz denetimler yapılarak ürünlerin piyasaya çıktıktan sonra standartlara uygunluğu bağımsız olarak kontrol edilmeye başlandı. Katkı Üreticileri Birliği üyeliğinin bir şartı haline getirilen bu denetimler ile KÜB üyelerinin bu konudaki teknik yeterlilikleri ve şeffaflıkları ortaya konuldu.

 

Habersiz Denetimler Nasıl Yapılmaktadır?

Denetimler, KÜB Üyesi firmanın herbir üretim tesisi için yılda en az “3 kez yapılmaktadır. Ürün denetimi için, KGS Ürün Denetim Ekiplerince katkı üretim tesisinin katkı sevk etmiş olduğu hazır beton tesisi ziyaret edilmektedir. Beton tesisinde, önceden sevk edilmiş ve kullanıma alınmış olan kimyasal katkıdan numune alınmaktadır. Ayrıca sevkiyatla birlikte hazır beton tesisine verilmiş olan analiz bildirim formunda yer alan performans bilgileri kayda alınmaktadır. Denetimde, ilgili katkı üreticisinin beton tesisine sevk edilmiş herhangi bir katkısı denetlenebilmektedir, katkı tipi veya marka isimlendirmesinin ayrımı yapılmamaktadır.

 

Değerlendirme Nasıl Yapılmaktadır?

Denetim için alınan numuneler Türkiye Hazır Beton Birliği’nin akredite Yapı Malzemeleri Laboratuvarında deneye tabi tutulmaktadır. Deney yapılan karakteristikler belirlenirken katkılar için riskli ve haksız rekabet doğurabilen hususlar olmasına dikkat edilmiştir. Bu karakteristikler, katkının klorür İçeriği, alkali içeriği, katı madde içeriği, bağıl yoğunluğu ve pH değeri olarak seçilmiştir. Deney sonuçları elde edildikten sonra değerlerin, KGS tarafından ürün denetimi esnasında kayda alınan performans beyan değerlerini sağlayıp sağlamadığı kontrol edilmektedir. Bir uygunsuzluk tespiti halinde, KGS tarafından bir ay içerisinde o firmaya ait bir katkı üzerinde takip ürün denetimi yapılmaktadır.

 

 

Habersiz Denetimler ile Ne Hedeflenmektedir?

Deprem gerçeği altındaki ülkemizde beton kalitesinin önemi çok büyüktür. Betonu oluşturan en kritik ürünlerden biri olan kimyasal katkıların da kalitesinin sürekli kontrol edilmesi gerekmektedir. Oluşturulan bu denetim işbirliği ile KÜB üyesi firmalar, ürünlerini gönüllü bir şekilde habersiz denetimlere tabi tutmakta, ürettikleri ürünlerin kalitesini ortaya koymaktadırlar. İnşaat sektöründe çok bilinir bir marka haline gelen KGS tarafından da denetimler etkin ve bağımsız bir şekilde gerçekleştirilmekte, kaliteli üretim yapan tesislerin farklılıkları şeffaf bir şekilde gösterilmektedir.

 

 

 
  Küb Broşürü İndirmek İçin Tıklayınız...  
     
 
HyperLink
    KÜB DUYURU ABONELİĞİ
  KÜB duyuruları ve bültenlerinin size ulaşması için listemize kayıt olun.  
  Adınız:
 
  E-Posta Adresiniz: